Hardrock Hundred Lottery 2023

Saturday, December 3, 2022

Lottery Results Last updated 9 months ago


Female Finishers

Accepted
  1. Courtney Dauwalter (Leadville, CO) Service Form Received
  2. Brittany Klimowicz (New York, NY) Service Form Received
  3. Betsy Kalmeyer (Leadville, CO) Service Form Received
  4. Pam Reed (Jackson, WY) Service Form Received
  5. Betsy Nye (Truckee, CA) Service Form Received
  6. Barbara Olmer (Denver, CO) Service Form Received
  7. Amanda Grimes (Silverton, CO) Service Form Received
  8. Becky Bates (Kimberley, BC) Service Form Received
  9. Darla Askew (Bend, OR) Service Form Received
  10. Darcy Piceu (Boulder, CO) Service Form Received
  11. Emily Halnon (Eugene, OR) Service Form Received
Wait List
  1. Jennifer Hughes (Haines, AK) Service Form Received
  2. Maggie Guterl (Durango, CO) Service Form Received
  3. Sandra Carpenter (Evergreen, CO) Service Form Received
Withdrawn
  1. Liz Bauer (Charleston, SC)
  2. Elaine Stypula (St. Clair Shores, MI)
  3. Honey Albrecht (Tonto Basin, AZ)
  4. Stephanie Case (Chamonix Mont Blanc, France)
  5. Gretchen Evaul (San Diego, CA)
  6. Marta Fisher (Portland, OR)
  7. Joanna Ford (Calgary, AB)
  8. Julia German (Nederland, CO)
  9. Hannah Green (Silverton, CO)
  10. Meghan Hicks (Silverton, CO)
  11. Deby Kumasaka (Edmonds, WA)
  12. Sarah McCloskey (Cottonwood Heights, UT)
  13. Kaori Niwa (Kyoto, Japan)
  14. Lise Plantier (Austin, TX)
  15. Dana Samis (North Vancouver, BC)
  16. Ellen Silva (Santa Fe, NM)
  17. Sabrina Stanley (Silverton, CO)
  18. Tina Ure (Mount Shasta, CA)

Female Nevers

Accepted
  1. Jitka O'Farrell (Lakewood, CO) Service Form Received
  2. Wendy Wheeler-Jacobs (Redmond, OR) Service Form Received
  3. Meghan Cogswell (Colorado Springs, CO) Service Form Received
  4. Jodi Semonell (Omaha, NE) Service Form Received
  5. Jocelyn Briggs (Whitby, ON) Service Form Received
  6. Dana Kracaw (Crested Butte, CO) Service Form Received
  7. Carolyn Wallace (Loveland, OH) Service Form Received
  8. Andi Ramer (San Diego, CA) Service Form Received
  9. Whitney Mickelsen (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  10. Annie Hughes (Leadville, CO) Service Form Received
  11. Claire Bannwarth (Village-neuf, France) Service Form Received
  12. Christina Bauer (Flagstaff, AZ) Service Form Received
  13. Anne-Lise Rousset Seguret (Thorens Glieres, France) Service Form Received
  14. Kimino Miyazaki (Zushi, Japan) Service Form Received
  15. Dawn Poole (Diamond Bar, CA) Service Form Received
  16. Rachel Kelley (Chapel Hill, NC) Service Form Received
  17. Gina Harcrow (Monument, CO) Service Form Received
  18. Yvonne Naughton (Bend, OR) Service Form Received
Wait List
  1. Christi Richards (Missoula, MT) Service Form Received
  2. Lourdes Gutierrez-Kellam (Calgary, AB) Service Form Received
  3. Elizabeth Glenn (Issaquah, WA) Service Form Received
  4. Michelle Ryan (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  5. Laurie Nakauchi (Lakewood, CO) Service Form Received
  6. Lynn Hall (Leadville, CO) Service Form Received
  7. Colleen Ford (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  8. Tara Warren (Ogden, UT) Service Form Received
Withdrawn
  1. Maria Semerjian (Toulouse, France)
  2. Joan Hellman (Scottsdale, AZ)
  3. Uxue Fraile (Leranotz, Spain)
  4. Jackie Achter (Plain City, UT)
  5. Jill Andersen (Reno, NV)
  6. Linda Barton (Chilliwack, BC)
  7. Melissa Beaury (Moab, UT)
  8. Heidi Bennett (Cedar Hills, UT)
  9. Denise Bourassa (Lakewood, CO)
  10. Rhonda Braun (Brooklyn, NY)
  11. Jenny Capel (Reno, NV)
  12. Magdalena Casper-Shipp (Catlin, IL)
  13. Cassie Cilli (Westminster, CO)
  14. Erin Clark (Salt Lake City, UT)
  15. Lee Conner (Cleveland, OH)
  16. Amanda Debevc (Chagrin Falls, OH)
  17. Heather Dougherty (Washington, DC)
  18. Lieko Earle (Boulder, CO)
  19. Kathleen Egan (Seattle, WA)
  20. Gina Fioroni (Lakewood, CO)
  21. Moira Flannery (Tollgate Canyon, UT)
  22. Jenny Fox (Steamboat Springs, CO)
  23. Amy Gordon (Fort Collins, CO)
  24. Sarah Hansel (Aiken, SC)
  25. Laura Hansen (Mill Valley, CA)
  26. Pamela Harght (Marshfield, MA)
  27. Salynda Heinl (Aspen Park, CO)
  28. Junko Kazukawa (Denver, CO)
  29. Sarah Lavender Smith (Telluride, CO)
  30. Kaci Lickteig (Omaha, NE)
  31. Jordan Maki-Richards (Tumut, Australia)
  32. Sally McRae (Huntington Beach, CA)
  33. Karmell Ohlrogge (Cleveland, OH)
  34. Ann Ongena (Newbury Park, CA)
  35. Nettie Pardue (South Lake Tahoe, CA)
  36. Kristin Petersen (Monrovia, CA)
  37. Siobhan Pritchard (Steamboat Springs, CO)
  38. Marny Scalard (Colorado Springs, CO)
  39. Erin Shaw (Superior, CO)
  40. Mary Walker (Brazil, IN)
  41. Heidi Warfel (Carbondale, CO)
  42. Rebecca Weast (Charlottesville, VA)

Male Finishers

Accepted
  1. Kelly Lance (Pocatello, ID) Service Form Received
  2. Gregory Loomis (Midlothian, VA) Service Form Received
  3. Beat Jegerlehner (Boulder, CO) Service Form Received
  4. Bryon Powell (Silverton, CO) Service Form Received
  5. Mike Weigand (Middlebury, VT) Service Form Received
  6. Charles Hornbaker (Colorado Springs, CO) Service Form Received
  7. Kristen Kern (Los Alamos, NM) Service Form Received
  8. Gregory Trapp (Reynoldsburg, OH) Service Form Received
  9. Stephen Tucker (Wallingford, PA) Service Form Received
  10. Eric Pence (Leadville, CO) Service Form Received
  11. Chad Piala (Golden, CO) Service Form Received
  12. Blake Wood (Los Alamos, NM) Service Form Received
  13. Greg Brant (Corpus Christi, TX) Service Form Received
  14. John Fegyveresi (Flagstaff, AZ) Service Form Received
  15. David Huss (Seattle, WA) Service Form Received
  16. Paul Sweeney (Truckee, CA) Service Form Received
  17. Jesse Haynes (Coto De Caza, CA) Service Form Received
  18. Ryan Martin (Centennial, CO) Service Form Received
  19. Rick Hoberg (Denver, CO) Service Form Received
  20. Brian Murray (Albuquerque, NM) Service Form Received
  21. Greg Salvesen (Santa Fe, NM) Service Form Received
  22. Shane Martin (Eden, UT) Service Form Received
  23. Anthony Culpepper (Durango, CO) Service Form Received
  24. Rick Hodges (Castle Pines, CO) Service Form Received
  25. Rick Hoopes (Oceanside, CA) Service Form Received
  26. Andrew Barney (American Fork, UT) Service Form Received
  27. Brian Pickett (Kingsport, TN) Service Form Received
  28. Roger Hanney (Engadine, Australia) Service Form Received
  29. Allen Hadley (New Denver, BC) Service Form Received
  30. Benjamin Hawes (San Diego, CA) Service Form Received
  31. Daniel Benhammou (Littleton, CO) Service Form Received
  32. Shad Mika (Westminster, CO) Service Form Received
  33. Tommy Stockton (Los Alamos, NM) Service Form Received
  34. Jason Oliver (Victoria, BC) Service Form Received
  35. Gavin McKenzie (Arvada, CO) Service Form Received
  36. Howie Stern (Silverton, CO) Service Form Received
  37. Jonathan Shark (Colorado Springs, CO) Service Form Received
  38. Michael Wardian (Arlington, VA) Service Form Received
  39. Ken Jensen (Millcreek, UT) Service Form Received
  40. Alan Smith (Glen Haven, CO) Service Form Received
  41. Yuki Negoro (Fort Lee, NJ) Service Form Received
  42. Doug Newton (Golden, CO) Service Form Received
  43. Drew Gunn (Durango, CO) Service Form Received
  44. Ryan Burch (Loveland, CO) Service Form Received
  45. Jason Halladay (Los Alamos, NM) Service Form Received
  46. Robert Lalus (Renton, WA) Service Form Received
  47. Chris Price (Ouray, CO) Service Form Received
  48. Mike Smith (Santa Fe, NM) Service Form Received
  49. Jon Robinson (Seattle, WA) Service Form Received
  50. Scott Olmer (Denver, CO) Service Form Received
  51. Chris Lundberg (Victor, ID) Service Form Received
  52. William Ieuter (Wilmette, IL) Service Form Received
  53. Ben Wyrick (Mount Sidney, VA) Service Form Received
  54. Garrett Peltonen (Silver City, NM) Service Form Received
  55. Jeff Browning (Flagstaff, AZ) Service Form Received
  56. Kirk Apt (Fruita, CO) Service Form Received
  57. David Coblentz (Los Alamos, NM) Service Form Received
  58. Dylan Bowman (Portland, OR) Service Form Received
  59. Skye Thompson (Mill Valley, CA) Service Form Received
  60. Edward Sandor (Minneapolis, MN) Service Form Received
  61. Steve McClung (Durango, CO) Service Form Received
  62. Brian Ricketts (San Antonio, TX) Service Form Received
Wait List
  1. Cory Linfield (Colorado Springs, CO) Service Form Received
  2. Rob Erskine (Fort Collins, CO) Service Form Received
  3. Brian Westphal (Stanley, ID) Service Form Received
  4. Greg Redding (Crawfordsville, IN) Service Form Received
  5. Whit Rambach (Incline Village, NV) Service Form Received
  6. Patrick Stewart (Highlands Ranch, CO) Service Form Received
  7. Jason Poole (Golden, CO) Service Form Received
  8. Alex Robertson (Louisville, CO) Service Form Received
  9. Scott Tomchick (Edmonds, WA) Service Form Received
  10. Kyle Fulmer (Boulder, CO) Service Form Received
  11. Keith Knipling (Alexandria, VA) Service Form Received
  12. Gary Horn (Kingwood, TX) Service Form Received
  13. Jeff Rome (Silverton, CO) Service Form Received
  14. Chris Twiggs (Fernandina Beach, FL) Service Form Received
  15. Hideo Takano (Holmbury St Mary, United Kingdom) Service Form Received
  16. Bill Geist (Los Alamos, NM) Service Form Received
  17. Kent Ryhorchuk (Portola Valley, CA) Service Form Received
Withdrawn
  1. Andre Blumberg (Hong Kong, Hong Kong)
  2. Andy Blatecky (Golden, CO)
  3. Drew Meyer (Fort Worth, TX)
  4. Michael Hewitt (Denver, CO)
  5. Jeremy Achter (Plain City, UT)
  6. Christian Landresse (Luxembourg, Luxembourg)
  7. John Anderson (Truckee, CA)
  8. Matthew Antoniou (Lake Orion, MI)
  9. Donald Beuke (Broomfield, CO)
  10. Howie Breinan (Manchester, CT)
  11. Jonah Brown (Missoula, MT)
  12. Nick Coury (Scottsdale, AZ)
  13. Tyler Curiel (Lebanon, NH)
  14. Loren Davis (Bozeman, MT)
  15. Randy Duncan (Victoria, BC)
  16. Jean-Francois Geiss (Lyon, France)
  17. Sean Greaney (Seattle, WA)
  18. Mike Hearn (Calgary, AB)
  19. Brian Hopton-Jones (Fort Worth, TX)
  20. Troy Howard (Basalt, CO)
  21. Paul Johnson (St Joseph, MI)
  22. Ryan Kircher (Denver, CO)
  23. Jayson Kolb (Rutherford, NJ)
  24. Larry Kundrik (Lethbridge, AB)
  25. Joey Luther (Boulder, CO)
  26. Dmitry Lysenko (Singapore, Singapore)
  27. Justin McMillan (Atascadero, CA)
  28. Joel Meredith (Nashville, TN)
  29. Larry Pearson (Helotes, TX)
  30. Nicholas Peterson (Arvada, CO)
  31. Jason Schlarb (Durango, CO)
  32. Thomas Schnitzius (Dillon, CO)
  33. Pablo Segura (Premia De Dalt, Spain)
  34. Bryan Shuman (Laramie, WY)
  35. Billy Simpson (Hotchkiss, CO)
  36. Scott Slater (Guilford, CT)
  37. Will Thomas (Sequim, WA)
  38. Wes Thurman (Colorado Springs, CO)
  39. Paul Tidmore (Carrollton, TX)
  40. David Tosch (Chelsea, AL)
  41. Matthew Urbanski (Denver, CO)
  42. Matthew Van Horn (Eagle Mountain, UT)
  43. Bryan Williams (Broomfield, CO)
  44. Carter Williams (Salt Lake City, UT)
  45. Daniel Wilson (Steamboat Springs, CO)

Male Nevers

Accepted
  1. Matthew Berdine (Centennial, CO) Service Form Received
  2. Kyle Swetlishnoff (Glorieta, NM) Service Form Received
  3. Brian Culmo (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  4. Jakub Galczynski (Ketchum, ID) Service Form Received
  5. Paul Hooge (Boulder, CO) Service Form Received
  6. Brandon Worthington (Aurora, CO) Service Form Received
  7. Horacio Amor (Juana Koslay, Argentina) Service Form Received
  8. John Lehmann (Schnecksville, PA) Service Form Received
  9. Karl Mayer (Boulder, CO) Service Form Received
  10. Ray Neil Caminong (Tacloban City, Philippines) Service Form Received
  11. Adelaido Solis (San Jose, CA) Service Form Received
  12. Greg Bargo (Tallahassee, FL) Service Form Received
  13. Chuck Konopa (Brighton, UT) Service Form Received
  14. Matt Barry (North Vancouver, BC) Service Form Received
  15. Bryan Jennings (Chapel Hill, NC) Service Form Received
  16. Javier Dominguez (Vitoria-Gasteiz, Spain) Service Form Received
  17. Sam Ritchie (Boulder, CO) Service Form Received
  18. Paul Terranova (Twin Lakes, CO) Service Form Received
  19. Andreas Aguirre (San Diego, CA) Service Form Received
  20. Mauricio Herrera Cuadra (North Vancouver, BC) Service Form Received
  21. Jose Orillac (Panama, Panama) Service Form Received
  22. Tim Weber (Indianapolis, IN) Service Form Received
  23. Helder Lemos (Amadora, Portugal) Service Form Received
  24. Cody Braford (Silverton, CO) Service Form Received
  25. Josh Fuller (Jackson, WY) Service Form Received
  26. Dan Barger (Steamboat Springs, CO) Service Form Received
  27. Robert Harem (Mount Pleasant, SC) Service Form Received
  28. Jason Smith (Port Orchard, WA) Service Form Received
  29. Paul Doyle (Colorado Springs, CO) Service Form Received
  30. Tyler Bucklin (Conrad, MT) Service Form Received
  31. Matt Hagen (Seattle, WA) Service Form Received
  32. Paul Jesse (Florissant, CO) Service Form Received
  33. Eric Truhe (Lafayette, CO) Service Form Received
  34. Frederik Gregaard (Weiningen Zh, Switzerland) Service Form Received
  35. Jose Cruz (Bountiful, UT) Service Form Received
  36. Andras Kurucz (Budakeszi, Hungary) Service Form Received
  37. Avery Collins (Silverton, CO) Service Form Received
  38. Tom Ralph (Monument, CO) Service Form Received
  39. Yassine Diboun (Portland, OR) Service Form Received
  40. Aurelien Dunand-Pallaz (Saint Jorioz, France) Service Form Received
  41. Vince Molosky (Issaquah, WA) Service Form Received
  42. Andy Hamilton (Eugene, OR) Service Form Received
  43. Gabe Wishnie (Redmond, WA) Service Form Received
  44. Michael Owen (Pomeroy, OH) Service Form Received
  45. Matt Elam (Boulder, CO) Service Form Received
  46. Evan Kimber (Superior, CO) Service Form Received
  47. Benat Marmissolle (Tardets Sorholus, France) Service Form Received
  48. Julian Vicente (Kelowna, BC) Service Form Received
  49. Matt Anderson (Denver, CO) Service Form Received
  50. Larry Huffman (Arlington, VA) Service Form Received
  51. Cody Reeder (Logan, UT) Service Form Received
  52. Arlen Glick (Massillon, OH) Service Form Received
  53. Mark Hammond (Cottonwood Heights, UT) Service Form Received
  54. Chad Lasater (Sugar Land, TX) Service Form Received
  55. Pawel Nazarewicz (Blacksburg, VA) Service Form Received
Wait List
  1. Masazumi Fujioka (Mill Creek, WA) Service Form Received
  2. Jeffrey Schacherl (Thousand Oaks, CA) Service Form Received
  3. Aytug Celikbas (Oakville, ON) Service Form Received
  4. Jeff Stowell (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  5. Nicholas Keller (Saint Paul, MN) Service Form Received
  6. Michael Poole (Arden, NC) Service Form Received
  7. Edward Brown (Colorado Springs, CO) Service Form Received
  8. Kyle Young (Carbondale, CO) Service Form Received
  9. Dan Gardiner (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  10. Ryan Thorpe (Washington, NJ) Service Form Received
  11. Marc Gallant (Rothesay, NB) Service Form Received
  12. Preston Wood (North Ogden, UT) Service Form Received
  13. Scott Lee (Haymarket, VA) Service Form Received
  14. Bryan Ellis (Marietta, GA) Service Form Received
  15. Patrick Vaughan (Arlington, VA) Service Form Received
  16. Dale Humphrey (North Little Rock, AR) Service Form Received
  17. Simon Sandoval (Makati, Philippines) Service Form Received
  18. Sam Wachsman (Lancaster, PA) Service Form Received
Withdrawn
  1. Darryn Patterson (Cape Town, South Africa)
  2. John Tidd (San Lorenzo de El Escorial, Spain)
  3. Benjamin Gibbard (Seattle, WA)
  4. Makoto Kitamura (New York, NY)
  5. Catalin Albu (Victoria, BC)
  6. Ketil Augustson (Hagan, Norway)
  7. Peter Brennen (Golden, CO)
  8. Ted Bross (Golden, CO)
  9. John Budge (Missoula, MT)
  10. Doug Camann (Clarksboro, NJ)
  11. Brian Costilow (Chattanooga, TN)
  12. Jeff Dolan (Glen Mills, PA)
  13. Matt Hawkins (Brentwood, TN)
  14. Yuichiro Hidaka (Kamisu, Japan)
  15. Shaun Higgins (Denver, CO)
  16. Mike Kenney (Duvall, WA)
  17. Nathan Leehman (Charlotte, NC)
  18. Scott Martin (Portland, OR)
  19. Wayne McGilvery (Rimforest, CA)
  20. Grant Muller (Marietta, GA)
  21. John Paul Ogden (Cedaredge, CO)
  22. Sean Patrick (Ladera Ranch, CA)
  23. Brian Peterson (Wamego, KS)
  24. Andrew Poland (Lakewood, CO)
  25. Dan Pritchard (Steamboat Springs, CO)
  26. Kenshu Shionyu (Minamiawaji, Japan)
  27. Bart Spedden (Crested Butte, CO)
  28. Craig Stahl (Providence, UT)
  29. Nobuyori Takeda (Old Tappan, NJ)
  30. Ryan Trott (Berwick, ME)
  31. Kris Tyson (Fort Collins, CO)
  32. Chad Wamack (Chattanooga, TN)
  33. Bryce Warren (Ogden, UT)
  34. Matthew Zabriskie (Salt Lake City, UT)
  35. Humberto Zelaya III (Boulder, CO)
  36. Milton Zhinin-Barreto (Missoula, MT)
  37. St├ęphane Girard (Chicoutimi, QC)