Hardrock Hundred Lottery 2023

Saturday, December 3, 2022

View Draws

Lottery Results Last updated about 17 hours ago


Female Finishers

Accepted
  1. Courtney Dauwalter (Leadville, CO)
  2. Brittany Klimowicz (New York, NY)
  3. Betsy Kalmeyer (Leadville, CO) Service Form Received
  4. Pam Reed (Jackson, WY)
  5. Betsy Nye (Truckee, CA)
  6. Barbara Olmer (Denver, CO)
  7. Stephanie Case (Chamonix Mont Blanc, France)
  8. Amanda Grimes (Silverton, CO) Service Form Received
  9. Sarah McCloskey (Cottonwood Heights, UT)
  10. Tina Ure (Mount Shasta, CA)
  11. Becky Bates (Kimberley, BC) Service Form Received
Wait List
  1. Darla Askew (Bend, OR)
  2. Deby Kumasaka (Edmonds, WA)
  3. Honey Albrecht (Tonto Basin, AZ)
  4. Liz Bauer (Charleston, SC) Service Form Received
  5. Julia German (Nederland, CO)
  6. Darcy Piceu (Boulder, CO)
  7. Marta Fisher (Portland, OR)
  8. Kaori Niwa (Kyoto, Japan)
  9. Joanna Ford (Calgary, AB)
  10. Gretchen Evaul (San Diego, CA)
  11. Sabrina Stanley (Silverton, CO)
  12. Elaine Stypula (St. Clair Shores, MI)
  13. Emily Halnon (Eugene, OR)
  14. Ellen Silva (Santa Fe, NM)
  15. Jennifer Hughes (Haines, AK)
  16. Maggie Guterl (Durango, CO)
  17. Dana Samis (North Vancouver, BC)
  18. Hannah Green (Silverton, CO)
  19. Sandra Carpenter (Evergreen, CO)
  20. Lise Plantier (Austin, TX)
Withdrawn
  1. Meghan Hicks (Silverton, CO)

Female Nevers

Accepted
  1. Jill Andersen (Reno, NV)
  2. Joan Hellman (Scottsdale, AZ) Service Form Received
  3. Jitka O'Farrell (Lakewood, CO) Service Form Received
  4. Wendy Wheeler-Jacobs (Redmond, OR)
  5. Meghan Cogswell (Colorado Springs, CO)
  6. Jodi Semonell (Omaha, NE)
  7. Jocelyn Briggs (Whitby, ON)
  8. Dana Kracaw (Crested Butte, CO)
  9. Carolyn Wallace (Loveland, OH)
  10. Andi Ramer (San Diego, CA)
  11. Whitney Mickelsen (Salt Lake City, UT)
  12. Annie Hughes (Leadville, CO) Service Form Received
  13. Claire Bannwarth (Village-neuf, France)
  14. Christina Bauer (Flagstaff, AZ) Service Form Received
  15. Magdalena Casper-Shipp (Catlin, IL) Service Form Received
  16. Anne-Lise Rousset Seguret (Thorens Glieres, France)
  17. Kimino Miyazaki (Zushi, Japan)
  18. Dawn Poole (Diamond Bar, CA)
Wait List
  1. Rachel Kelley (Chapel Hill, NC)
  2. Gina Harcrow (Monument, CO)
  3. Jackie Achter (Plain City, UT)
  4. Pamela Harght (Marshfield, MA)
  5. Yvonne Naughton (Bend, OR) Service Form Received
  6. Christi Richards (Missoula, MT)
  7. Junko Kazukawa (Denver, CO)
  8. Heidi Warfel (Carbondale, CO)
  9. Gina Fioroni (Lakewood, CO)
  10. Kathleen Egan (Seattle, WA)
  11. Erin Clark (Salt Lake City, UT)
  12. Lourdes Gutierrez-Kellam (Calgary, AB)
  13. Moira Flannery (Tollgate Canyon, UT)
  14. Elizabeth Glenn (Issaquah, WA)
  15. Sarah Lavender Smith (Telluride, CO)
  16. Mary Walker (Brazil, IN)
  17. Rebecca Weast (Charlottesville, VA)
  18. Michelle Ryan (Salt Lake City, UT)
  19. Kristin Petersen (Monrovia, CA)
  20. Sarah Hansel (Aiken, SC)
  21. Kaci Lickteig (Omaha, NE)
  22. Laurie Nakauchi (Lakewood, CO)
  23. Karmell Ohlrogge (Cleveland, OH)
  24. Denise Bourassa (Lakewood, CO)
  25. Lynn Hall (Leadville, CO) Service Form Received
  26. Uxue Fraile (Leranotz, Spain)
  27. Laura Hansen (Mill Valley, CA)
  28. Melissa Beaury (Moab, UT)
  29. Ann Ongena (Newbury Park, CA)
  30. Siobhan Pritchard (Steamboat Springs, CO)
  31. Jordan Maki-Richards (Tumut, Australia)
  32. Colleen Ford (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  33. Marny Scalard (Colorado Springs, CO)
  34. Lee Conner (Cleveland, OH)
  35. Amy Gordon (Fort Collins, CO)
  36. Nettie Pardue (South Lake Tahoe, CA)
  37. Maria Semerjian (Toulouse, France)
  38. Erin Shaw (Superior, CO)
  39. Amanda Debevc (Chagrin Falls, OH)
  40. Sally McRae (Huntington Beach, CA)
  41. Jenny Fox (Steamboat Springs, CO)
  42. Jenny Capel (Reno, NV)
  43. Cassie Cilli (Westminster, CO)
  44. Lieko Earle (Boulder, CO)
  45. Heidi Bennett (Cedar Hills, UT)
  46. Salynda Heinl (Aspen Park, CO)
  47. Heather Dougherty (Washington, DC)
  48. Rhonda Braun (Brooklyn, NY)
  49. Tara Warren (Ogden, UT)
Withdrawn
  1. Linda Barton (Chilliwack, BC)

Male Finishers

Accepted
  1. Kelly Lance (Pocatello, ID)
  2. Gregory Loomis (Midlothian, VA)
  3. Beat Jegerlehner (Boulder, CO)
  4. Nick Coury (Scottsdale, AZ) Service Form Received
  5. Bryon Powell (Silverton, CO) Service Form Received
  6. Billy Simpson (Hotchkiss, CO)
  7. Mike Weigand (Middlebury, VT)
  8. Charles Hornbaker (Colorado Springs, CO)
  9. Kristen Kern (Los Alamos, NM) Service Form Received
  10. Gregory Trapp (Reynoldsburg, OH)
  11. Stephen Tucker (Wallingford, PA)
  12. Eric Pence (Leadville, CO)
  13. Chad Piala (Golden, CO)
  14. Blake Wood (Los Alamos, NM) Service Form Received
  15. Greg Brant (Corpus Christi, TX)
  16. John Fegyveresi (Flagstaff, AZ) Service Form Received
  17. David Huss (Seattle, WA)
  18. Tyler Curiel (Lebanon, NH)
  19. Paul Sweeney (Truckee, CA)
  20. Jesse Haynes (Coto De Caza, CA) Service Form Received
  21. Ryan Martin (Centennial, CO)
  22. Rick Hoberg (Denver, CO)
  23. Brian Murray (Albuquerque, NM)
  24. Drew Meyer (Fort Worth, TX) Service Form Received
  25. Greg Salvesen (Santa Fe, NM)
  26. Shane Martin (Eden, UT)
  27. Anthony Culpepper (Durango, CO)
  28. Eric Hodges (Castle Pines, CO)
  29. Rick Hoopes (Oceanside, CA) Service Form Received
  30. Andrew Barney (American Fork, UT) Service Form Received
  31. Brian Pickett (Kingsport, TN)
  32. Roger Hanney (Engadine, Australia)
  33. Allen Hadley (New Denver, BC)
  34. Benjamin Hawes (San Diego, CA)
  35. Daniel Benhammou (Littleton, CO)
  36. Shad Mika (Westminster, CO)
  37. Tommy Stockton (Los Alamos, NM) Service Form Received
  38. Jason Oliver (Victoria, BC)
  39. Gavin McKenzie (Arvada, CO)
  40. Howie Stern (Silverton, CO)
  41. Andre Blumberg (Hong Kong, Hong Kong)
  42. Jonathan Shark (Colorado Springs, CO)
  43. Michael Wardian (Arlington, VA)
  44. Bryan Williams (Broomfield, CO)
  45. Ken Jensen (Millcreek, UT)
  46. Alan Smith (Glen Haven, CO)
  47. Yuki Negoro (Fort Lee, NJ)
  48. Doug Newton (Golden, CO)
  49. Drew Gunn (Durango, CO)
  50. Ryan Burch (Loveland, CO) Service Form Received
  51. Jason Halladay (Los Alamos, NM)
  52. Robert Lalus (Renton, WA)
  53. Chris Price (Ouray, CO)
  54. Mike Smith (Santa Fe, NM) Service Form Received
  55. Jon Robinson (Seattle, WA)
  56. Troy Howard (Basalt, CO)
  57. Scott Olmer (Denver, CO)
  58. Chris Lundberg (Victor, ID)
  59. John Anderson (Truckee, CA) Service Form Received
  60. William Ieuter (Wilmette, IL) Service Form Received
  61. Ben Wyrick (Mount Sidney, VA)
  62. Garrett Peltonen (Silver City, NM) Service Form Received
Wait List
  1. Jeff Browning (Flagstaff, AZ)
  2. Kirk Apt (Fruita, CO)
  3. Andy Blatecky (Golden, CO)
  4. David Coblentz (Los Alamos, NM) Service Form Received
  5. Dylan Bowman (Portland, OR)
  6. Skye Thompson (Mill Valley, CA)
  7. Edward Sandor (Minneapolis, MN)
  8. Steve McClung (Durango, CO) Service Form Received
  9. Justin McMillan (Atascadero, CA)
  10. Brian Ricketts (San Antonio, TX)
  11. Cory Linfield (Colorado Springs, CO)
  12. Rob Erskine (Fort Collins, CO)
  13. Brian Westphal (Stanley, ID) Service Form Received
  14. Greg Redding (Crawfordsville, IN) Service Form Received
  15. Whit Rambach (Incline Village, NV) Service Form Received
  16. Patrick Stewart (Highlands Ranch, CO)
  17. Jason Poole (Golden, CO)
  18. Nicholas Peterson (Arvada, CO)
  19. Michael Hewitt (Denver, CO)
  20. Alex Robertson (Louisville, CO) Service Form Received
  21. Jonah Brown (Missoula, MT)
  22. Matthew Van Horn (Eagle Mountain, UT)
  23. Scott Tomchick (Edmonds, WA)
  24. Larry Kundrik (Lethbridge, AB)
  25. Dmitry Lysenko (Singapore, Singapore)
  26. Scott Slater (Guilford, CT)
  27. Larry Pearson (Helotes, TX)
  28. Matthew Antoniou (Lake Orion, MI)
  29. Kyle Fulmer (Boulder, CO)
  30. Carter Williams (Salt Lake City, UT)
  31. Wes Thurman (Colorado Springs, CO)
  32. Keith Knipling (Alexandria, VA)
  33. Gary Horn (Kingwood, TX) Service Form Received
  34. Daniel Wilson (Steamboat Springs, CO)
  35. Bryan Shuman (Laramie, WY)
  36. Paul Tidmore (Carrollton, TX)
  37. Howie Breinan (Manchester, CT)
  38. Jeff Rome (Silverton, CO) Service Form Received
  39. Paul Johnson (St Joseph, MI)
  40. Will Thomas (Sequim, WA)
  41. Sean Greaney (Seattle, WA)
  42. Matthew Urbanski (Denver, CO)
  43. Chris Twiggs (Fernandina Beach, FL)
  44. Brian Hopton-Jones (Fort Worth, TX)
  45. David Tosch (Chelsea, AL)
  46. Christian Landresse (Luxembourg, Luxembourg)
  47. Hideo Takano (Holmbury St Mary, United Kingdom)
  48. Donald Beuke (Broomfield, CO)
  49. Bill Geist (Los Alamos, NM) Service Form Received
  50. Thomas Schnitzius (Dillon, CO)
  51. Mike Hearn (Calgary, AB)
  52. Joel Meredith (Nashville, TN)
  53. Ryan Kircher (Denver, CO)
  54. Joey Luther (Boulder, CO)
  55. Pablo Segura (Premia De Dalt, Spain)
  56. Kent Ryhorchuk (Portola Valley, CA)
  57. Loren Davis (Bozeman, MT)
  58. Jason Schlarb (Durango, CO)
  59. Randy Duncan (Victoria, BC)
  60. Jayson Kolb (Rutherford, NJ)
  61. Jeremy Achter (Plain City, UT)
Withdrawn
  1. Jean-Francois Geiss (Lyon, France)

Male Nevers

Accepted
  1. Matthew Berdine (Centennial, CO)
  2. Kyle Swetlishnoff (Glorieta, NM)
  3. Brian Culmo (Salt Lake City, UT) Service Form Received
  4. Jakub Galczynski (Ketchum, ID)
  5. Craig Stahl (Providence, UT)
  6. Paul Hooge (Boulder, CO)
  7. Brandon Worthington (Aurora, CO) Service Form Received
  8. Horacio Amor (Juana Koslay, Argentina)
  9. John Lehmann (Schnecksville, PA)
  10. Karl Mayer (Boulder, CO)
  11. Ray Neil Caminong (Tacloban City, Philippines)
  12. Adelaido Solis (San Jose, CA) Service Form Received
  13. Greg Bargo (Tallahassee, FL) Service Form Received
  14. Chuck Konopa (Brighton, UT)
  15. Matt Barry (North Vancouver, BC)
  16. Bryan Jennings (Chapel Hill, NC)
  17. Javiee Dominguez (Vitoria-Gasteiz, Spain)
  18. Sam Ritchie (Boulder, CO) Service Form Received
  19. Paul Terranova (Twin Lakes, CO)
  20. Andreas Aguirre (San Diego, CA)
  21. Mauricio Herrera Cuadra (North Vancouver, BC)
  22. Jose Orillac (Panama, Panama)
  23. Tim Weber (Indianapolis, IN)
  24. Helder Lemos (Amadora, Portugal) Service Form Received
  25. Cody Braford (Silverton, CO)
  26. Josh Fuller (Jackson, WY)
  27. Dan Barger (Steamboat Springs, CO) Service Form Received
  28. Robert Harem (Mount Pleasant, SC)
  29. Jason Smith (Port Orchard, WA) Service Form Received
  30. Paul Doyle (Colorado Springs, CO)
  31. Tyler Bucklin (Conrad, MT)
  32. Matt Hagen (Seattle, WA) Service Form Received
  33. Paul Jesse (Florissant, CO)
  34. Eric Truhe (Lafayette, CO)
  35. Frederik Gregaard (Weiningen Zh, Switzerland)
  36. Jose Cruz (Bountiful, UT)
  37. Andras Kurucz (Budakeszi, Hungary)
  38. Avery Collins (Silverton, CO)
  39. Tom Ralph (Monument, CO)
  40. Yassine Diboun (Portland, OR)
  41. Aurelien Dunand-Pallaz (Saint Jorioz, France)
  42. Vince Molosky (Issaquah, WA)
  43. Andy Hamilton (Eugene, OR)
  44. Gabe Wishnie (Redmond, WA)
  45. Sean Patrick (Ladera Ranch, CA)
  46. Michael Owen (Pomeroy, OH)
  47. Matt Elam (Boulder, CO)
  48. Evan Kimber (Superior, CO)
  49. Bart Spedden (Crested Butte, CO)
  50. Benat Marmissolle (Tardets Sorholus, France)
  51. Julian Vicente (Kelowna, BC)
  52. Matt Anderson (Denver, CO)
  53. Larry Huffman (Arlington, VA)
  54. Cody Reeder (Logan, UT)
  55. Arlen Glick (Massillon, OH)
Wait List
  1. Mark Hammond (Cottonwood Heights, UT)
  2. Chad Lasater (Sugar Land, TX) Service Form Received
  3. Pawel Nazarewicz (Blacksburg, VA)
  4. Masazumi Fujioka (Mill Creek, WA)
  5. Jeffrey Schacherl (Thousand Oaks, CA)
  6. Aytug Celikbas (Oakville, ON)
  7. Jeff Stowell (Salt Lake City, UT)
  8. Nicholas Keller (Saint Paul, MN)
  9. St├ęphane Girard (Chicoutimi, QC)
  10. Matthew Zabriskie (Salt Lake City, UT)
  11. Michael Poole (Arden, NC)
  12. Edward Brown (Colorado Springs, CO)
  13. Chad Wamack (Chattanooga, TN)
  14. Mike Kenney (Duvall, WA)
  15. Darryn Patterson (Cape Town, South Africa)
  16. Kyle Young (Carbondale, CO)
  17. Benjamin Gibbard (Seattle, WA)
  18. Matt Hawkins (Brentwood, TN)
  19. Milton Zhinin-Barreto (Missoula, MT)
  20. John Paul Ogden (Cedaredge, CO)
  21. Dan Gardiner (Salt Lake City, UT)
  22. Catalin Albu (Victoria, BC)
  23. Brian Peterson (Wamego, KS)
  24. Ryan Thorpe (Washington, NJ)
  25. Ketil Augustson (Hagan, Norway)
  26. Doug Camann (Clarksboro, NJ)
  27. Brian Costilow (Chattanooga, TN)
  28. Scott Martin (Portland, OR)
  29. Shaun Higgins (Denver, CO)
  30. Wayne McGilvery (Rimforest, CA)
  31. Marc Gallant (Rothesay, NB)
  32. Kenshu Shionyu (Minamiawaji, Japan)
  33. Dan Pritchard (Steamboat Springs, CO)
  34. Preston Wood (North Ogden, UT)
  35. John Tidd (San Lorenzo de El Escorial, Spain)
  36. Scott Lee (Haymarket, VA)
  37. Ryan Trott (Berwick, ME)
  38. Grant Muller (Marietta, GA)
  39. Bryan Ellis (Marietta, GA)
  40. Patrick Vaughan (Arlington, VA)
  41. Ted Bross (Golden, CO)
  42. Dale Humphrey (North Little Rock, AR) Service Form Received
  43. Yuichiro Hidaka (Kamisu, Japan)
  44. Andrew Poland (Lakewood, CO)
  45. Jeff Dolan (Glen Mills, PA)
  46. Simon Sandoval (Makati, Philippines)
  47. Sam Wachsman (Lancaster, PA) Service Form Received
  48. Nobuyori Takeda (Old Tappan, NJ)
  49. John Budge (Missoula, MT)
  50. Nathan Leehman (Charlotte, NC)
  51. Makoto Kitamura (New York, NY)
  52. Peter Brennen (Golden, CO)
  53. Humberto Zelaya III (Boulder, CO)
  54. Bryce Warren (Ogden, UT)
Withdrawn
  1. Kris Tyson (Fort Collins, CO)